Metalowe wiosenne pergole

Pergola to konstrukcja najczęściej składająca się z dwóch stron, zakończonych łukiem, prostym lub spadzistym dachem, a co najważniejsze stanowią one podporę dla roślinności. Mile widziane są tu róże, wiciokrzew, z charakterystycznymi żółtymi kwiatami i liśćmi, które utrzymują się do późnej jesieni, w związku z czym podczas skwarnego lata dają cenny cień.  Oczywiście, pergola jest wspaniałą ozdobą ogrodu, przeważnie umiejscowiona przy wejściu do ogrodu lub w pobliżu altany. Jeżeli pragniemy, by pełniła rolę łuku, wprowadzającego do grodu, musimy się upewnić, iż można pod nią  swobodnie przechodzić, gdyż chyba nie chcemy, aby nasi goście uszkodzili sobie głowę.

Przede wszystkim, może przybierać różny kształt i być wykona z aluminium czy drewna, chociaż w ostatnim czasie najbardziej rozchwytywane są pergole metalowe. Otóż, są one odporne na działanie czynników atmosferycznych, doskonale pasują do małych minimalistycznych ogrodów zaaranżowanych w modernistycznym lub śródziemnomorskim stylu. Poza tym, mogą stanowić piękne zwieńczenie płotu i ogrodzenia, również metalowych. Oprócz tego, może ona dzielić ogród na część wypoczynkową i część, w której możemy podziwiać piękne rośliny i krzewy, które nie tylko ślicznie wyglądają, ale i cudownie pachną. Ponadto, większość z nich posiada tylną ścianę, a w jej wnętrzu znajduje się ławeczka, dlatego pergola to doskonałe miejsce do odpoczynku, dające schronienie przed deszczem lub słońcem, zakątek, w którym możemy oddać się rozmyślaniom czy przeczytać książkę.

Ważne jest to, by rewelacyjnie komponowały się one z meblami ogrodowymi czy też grillem lub altaną. Z pewnością, ogromnym plusem pergoli metalowych jest ich trwałość i odporność na zniszczenia, co odgrywa kluczową rolę, bowiem są zazwyczaj montowane na stałe. Dlatego też musimy pamiętać o ich systematycznej konserwacji, do której używamy specjalnych preparatów, najlepiej jest ją wykonać przed rozpoczęciem sezonu letniego. Warto również zwrócić uwagę na to, iż są one niedrogie, dlatego na ich kupno może sobie pozwolić większość osób które chcą nadać swemu ogrodowi niepowtarzalny wygląd.  Nie ulega wątpliwości to, iż możemy je wykonać także samodzielnie, gdyż do tego zadania potrzebne są tylko metalowe elementy oraz inwencja twórcza.

Z pewnością, pergole ozdobione kwiatami ślicznie prezentują się w ogrodzie, ale tylko wtedy gdy są umieszczone we właściwym miejscu i doskonale wpisują się w styl, w którym zaaranżowany jest ogród. Oczywiście, w ich rozmieszczaniu pamiętamy o umiarze, gdyż za  dużo dekoracji jest w stanie oszpecić każdy ogród.