Altanki ogrodowe z grillem

Ostatnio, można zaobserwować, iż coraz powszechniejsze stają się altany z grillem, gdyż jest to wspaniały zakątek, w którym możemy nie tylko odpocząć, ale urządzić małe barbecue. Oczywiście, tego typu altanki są rewelacyjnym pomysłem, gdy posiadamy duży ogród, w którym możemy ją umieścić. Przede wszystkim, preferowane są tu konstrukcje murowane, z kamienną podłogą, która zapobiega rozproszeniu się ognia.

Nie ulega wątpliwości to, że mogą mieć one różną formę i kształt w zależności od tego, gdzie znajduje się grill. Otóż, największym zainteresowaniem cieszą się konstrukcje oparte na rzucie koła lub ośmiokąta, w których rożen umiejscowiony jest na środku, a wszyscy wokół niego zasiadają na ławeczkach. Trzeba przyznać, iż tego typu altanka sprzyja integracji, gdyż grillowicze się widzą nawzajem, mogą ze sobą rozmawiać i wspólnie śpiewać piosenki. Poza tym, nie mniej modne są altanki kwadratowe, gdzie grill usytuowany jest z boku i najczęściej stanowi on część kominka, przeważnie w stylu rustykalnym. W takim przypadku, najczęściej gospodarz przyjęcia zajmuje się smażeniem potraw, głównie kiełbasek, skrzydełek, żeberek czy szaszłyków, którymi następnie częstuje gości. Oprócz tego, w ostatnim czasie coraz modniejsze są altany w stylu etnicznym, które poniekąd przypominają chaty Afrykańczyków czy szałasy Indian, a także domki góralskie.

Poza tym, w przypadku altanek z grillem bardzo ważną rolę odgrywa otwór wentylacyjny, przez który będzie unosił się dym. Jeżeli chodzi o wystrój altanki, to preferowane są meble drewniane lub wiklinowe, a jeżeli decydujemy się na ławy kamienne, należy ozdobić je kocami czy poduszkami, gdyż wieczorami mogą być one chłodne, w związku z czym siedzenie na nich nie będzie należało do przyjemności. Z pewnością, ogromną zaletą altanek ogrodowych jest to, że panuje w nich przyjazna atmosfera, stanowią ochronę przed deszczem i wiatrem, zwłaszcza gdy posiadają ścianki boczne. A, co najważniejsze możemy je wykonać samodzielnie lub kupić gotowe elementy, za które nie musimy zapłacić strasznie dużo. A więc warto się zdecydować na altanę z grillem, tym bardziej że jest to inwestycja na lata.

Ponadto, ważne jest też miejsce , w którym ją umieścimy, gdyż nie powinna być ona zlokalizowana blisko posesji sąsiadów, ponieważ może im przeszkadzać unoszący się dym, a także gwar towarzyszący przyjęciom grillowym. Oczywiście, w ramach zacieśniania więzi sąsiedzkich, zawsze możemy ich także zaprosić na barbecue i wtedy nie będziemy musieli się martwić tym, że im zakłócamy spokój.